کاربردهای پودر اپتیکال برایتنر

پودر اپتیکال برایتنر که به نوعی به آن سفیدکننده نوری هم میگویند، یک ماده شیمیایی با نام تجاری OB است. این ماده یک سفیدکننده مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی است که باعث افزایش سفیدی می‌شود و رنگ‌های درخشان‌تری را ایجاد می‌کند. از این ماده برای از بین‌بردن رنگ زرد یک پلیمر و برای داشتن ظاهری سفیدتر استفاده می‌شود. این ماده به جهت خاصیتی دارا است با نام‌های روشن‌کننده نوری، اپتیکال وایتنر، فلوئورسنت برایتنر، فلوئورسنت اپتیکال برایتنر نیز می‌شناسند.

نحوه عملکرد اپتیکال برایتنر

اپتیکال برایتنر موادی هستند که بر اساس سازوکار فلورسنتی، پرتو فرابنفش خورشید را جذب و آن را در طول موج بالاتر (ناحیه آبی طیف مرئی) منتشر می‌کنند. آنها اشعه ماورا بنفش را جذب می‌کنند و در بازتاب آن، نور آبی‌رنگی را پخش می‌کنند. این مواد به صورت پودری با رنگ سبز مایل به زرد موجود هستند که با بازتاب طیف رنگی آبی و بنفش در مواردی بکار می‌روند که معمولا رنگ زرد و یا قهوه‌ای در سطح جسم باعث تیره‌شدن یا کثیف به نظر رسیدن آن می‌شود. درخشان‌کننده نوری در این مواقع با بازتاب طیف رنگی آبی و بنفش که مکمل رنگ زرد و قهوه‌ای هستند باعث درخشش و سفیدی سطح می‌شوند.

ویژگی‌های اپتیکال برایتنر

افزایش سفیدی و براقیت محصولبهبود رنگ و ظاهر پلاستیک‌ها با کاهش زردی پلاستیک
کاهش رنگ زرد در پلیمر
بهبود ظاهر محصولات تولید شده با مواد بازیافتی
دوز مصرف پایین و مقاومت حرارتی بالای این ماده

کاربردهای اپتیکال برایتنر

این مواد در صنایع مختلف نظیر نساجی، صنایع آرایشی و بهداشتی، کاغذسازی، رنگهای پوشاننده سطوح و… باعث شده تا این مواد نقشی گسترده در زندگی روزمره ایجاد کند. به عنوان مثال این ماده به عنوان یک عامل سفید کننده، در کاغذسازی (یکی از پراستفاده ترین صنایع بکارگیری روشن کننده نوری) باعث درخشندگی کاغذ می شود. OB1 به طور ویژه در الیاف پلی استر و نایلون و همچنین در پلاستیک های مهندسی و… بسیار مفید است.

نکات ایمنی در هنگام استفاده

با توجه به اهمیت تجاری این مواد، بررسی ساز و کار سفید گری، ساختارهای شیمیایی و همچنین خطرات احتمالی حتما در مواردی که از اپتیکال برایتنر یا همان روشن کننده نوری استفاده می کنید، موارد ایمنی باید رعایت شود. در زیر به چند مورد به عنوان نمونه اشاره می کنیم.
اپتیکال برایتنر زمانیکه در موادی مانند پلاستیک و بسته بندی های کاغذی که با مواد غذایی درارتباط هستند، استفاده شوند باید توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تایید شوند.
زمانی که آنها در سایر مواد مانند شوینده ها استفاده شوند باید توسط سازمان حفاظت از محیط زیست کنترل شوند.در محیط خشک نگهاری شود.
در صورت برخورد با پوست و یا چشم به سرعت با صابون شسته شود.
غیر قابل تخلیه در فاضلاب های شهری و یا رودخانه ها هستند.
هنگام لمس ماده اپتیکال برایتنر حتما دستکش و عینک محافظ داشته باشید؛ زیرا پوست در مواجهه با اپتیکال برایتنر ممکن است قرمز شود و یا تاول در آن ایجاد شود.

تولید و مصرف اپتیکال برایتنر به طور مداوم در حال افزایش است. صنعت نساجی، کاغذسازی، پاک کننده ها و… بیشترین کاربرد را دارند. پیشرفت فناوری همراه با نوآوری مداوم در صنایع مختلف، فرصت های مختلف رشد را در بازار اپتیکال برایتنر به ویژه در صنایع کاغذسازی فراهم کرده است. صنعت کاغذسازی بیشترین میزان مصرف اپتیکال برایتنر را به خود اختصاص داده است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۴ به میزان بالاتری صعود کند.

منبع : پلی تیز

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست