مستربچ رنگی

مستربچ رنگی چیست؟

مستربچ های رنگی که برای افزودن خواص مختلف محصولات پلاستیکی به کار می روند که نوع رنگی آن ها با ترکیب انواع پلیمرها جهت تولید محصولات پلاستیکی رنگی استفاده می شود. و با توجه به کاربرد به شکل مایع و یا جامد مورد استفاده قرار میگیرد که تولید این نوع مواد رنگی که اطراف ما را احاطه کرده از شایع ترین نوع تولید محصولات رنگی می باشد که جهت تولید مواد فرش، کیسه های خرید، خودرو، لوازم پارچه ای خانه ها، سیم و کابل، لوازم آرایشی بهداشتی، اسباب بازی و بسیاری از مواد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

فرمولاسیون مستربچ رنگی

مستربچ از سه قسمت پایه تشکیل می شود که شامل این موارد است: پلیمر پایه، مواد افزودنی و عامل سازگار کننده و اما سه جزء اصلی مستربچ رنگی شامل رنگ دانه ، عامل سازگارکننده و پلیمر می باشد. و رنگدانه ها از دو گروه پیگمنت آلی و معدنی هستند و پلیمرها باعث پخش یکنواخت پیگمنت ها و شکل دهی بهتر می شود. استفاده پلیمر باید به گونه ای باشد قابلیت حل مستربچ را در خود داشته باشد. بنابراین پلیمری انتخاب می شود باید با عامل پخش سازگاری کافی را داشته باشد. و پایه پلیمرها معمولا از پلی اتیلن ، پلی پروپیلن، پلی استایرن، پلی کربنات و پلی آمید می باشد. و همچنین عامل سازگار کننده ها در پایدار کردن پلیمر و پخش بهتر پیگمنت ها بر روی سطح رنگدانه نقش بسزایی رو دارند.

ویژگی های مستربچ های با کیفیت

کیفیت مستربچ های رنگی با توجه به کیفیت بهداشت، غلظت، مقاومت حرارتی و نوع بسته بندی آنها بستگی دارد.
بهداشت: در صنایعی که مستربچ جهت بسته بندی مواد غذایی و یا لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده می شود، کیفیت اهمیت بسیار زیادی دارد و مستربچ های بهداشتی با استفاده از نانوسید تولید می شوند.
غلظفت: کیفیت ماده تولیدی نهایی با توجه به غلظت بیشتر مستربچ خواهد بود و البته استفاده و غلظت مواد بر اساس اصول و موارد خاص خود می باشد.
بسته بندی: یکی از مهمترین مشخصات مستربچ با کیفیت نوع بسته بندی آن در مقابل نور خورشید و رطوبت به آن می باشد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کند.

عوامل موثر بر کیفیت مستربچ های رنگی

کیفیت تولید در تعیین رنگ نهایی بسیار در ساختار نوع رنگ مستربچ ها تاثیرگذار است. موارد بسیاری در فرآیند تولید مستربچ و رنگ های آن دخالت دارند که یکی از مهمترین آنها برش های وارده به دانه های مستربچ است که باید سطح مقطع مناسبی داشته باشند و اصول خاصی در مورد آن ها رعایت شود و هر چه این موارد اصولی تر باشند در نهایت رنگ بهتری تولید خواهد شد.

منبع : پلی تیز

 

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست